Блогът на Момчил Попов

Блогът на Момчил Попов

петък, 24 юни 2011 г.

ПО ДУНАВ - НА ВЕСЛА И ПЕДАЛИ, 1986

Картини от плаването на Дунав из моя живот

Написах бравурно съчинение за голям конкурс. Пуснах го вчера на обяд, рекох да отморя с новото си откритие „мастичка” от гръцки автор... Привечер пред портата спряха гости... Доде се натутам да видя дали е излязло, доде загрея какво става, те организаторите го публикували, хората си го намерили, чели... И то яко – за 1 ден над 1000 души. Сиреч колкото е хартиения  тираж на книга от БГ автор като мен.

Две странички мои, ожулени от четене... Голям кеф!
Сигурно са си викали „Тоя бая ни лакърдиса, ама нейсе” ( по регламент съм и с ЕГН–името си и някои още не са ми свикнали..) Нищо де, така и не взех награда... Читателите не са достатъчни, важно е...

Да видите, че не съм лъгал много, че наистина съм се качвал на гюлето на Барон Мюнхаузен, сега пускам и фотоси от едно от пътуванията, описани в най- новата ми декламация... Яко гребане и фотографиране на Комбиниран поход с лодки и велосипеди по Дунав, осъществен от вестник „Ехо”. С репортер и участник Аз и туристи от София, по маршрут Видин – Русе, Юли 1986. През есента на същата година представени на фотоизложба в София.

„ДУНАВ МИНАВА ПРЕЗ СОФИЯ”

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=3908811





 

 
 

 

 





 

Комбиниран поход с лодки и велосипеди по Дунав, осъществен от вестник „Ехо”- с репортер и участник Аз и туристи от София, по маршрут Видин – Русе, Юли 1986. През есента на същата ггодина представени на фотоизложба в София.

събота, 18 юни 2011 г.

ЗВЕНОВОДКАТА ЕЛЕНА

Любовна поема от 1950-те за разучаване и наизустяване
Автор: Н.СТЕФАНОВ  
Речник:
Звеноводка – агро мениджър на група за хенд мейд; МеТеСе – машино- тракторна станция към кооператив; Секретар - ивент мениджър;
Це-Ка - централен комитет на компартията (от 1954 до 1989 се помещаваше в сградата без петолъчката на Ларгото); мургав тракторист от възбуда зачервен – метафора за силна обич към комунизма; мощен възглас „Ка-Пе-Ес-Ес” – името за скандиране на Комунистическа партия на Съветския съюз; Днес е мъртав, но живее... и докато слънце грее – всяка година (от 1949 до 1989) рожденият ден на Г.Димитров – 18 юни, „най- велик народен вожд” бе отбелязван всенародно, помпозно и величествено като светъл национален празник.



Скромна възстановка на отминали величави дни

петък, 17 юни 2011 г.

Музеят на тоталитарното изкуство бил почти готов


Вицепремиерът и министър на финансите Симеон ДЯНКОВ в предаването „Денят започва” на Българската национална телевизия, 14 Юни 2011:

„ ... Музеят на тоталитарното изкуство също е почти готов. До месец-два ще е готов. Там освен самия музей вече има и прекрасна сграда за Министерство на културата, където ансамбъл "Филип Кутев" ще се помести и много други... Там цената е някъде също около четири и половина, пет милиона лева. Изцяло държавен бюджет.”

http://www.government.bg/cgi-bin/e-cms/vis/vis.pl?s=001&p=0239&n=750&g=

Някой да е чувал някъде да е обсъждано какво ще има в този музей, как ще бъде подреден, на какви периоди и събития ще бъде акцентирано, кой ще се грижи за него, кой ще го ръководи и как ще отговаря пред децата, обществото и света как е представена информацията?

То тухлите, дюлгерите и процентите са лесни – пак ние сме си ги платили („Изцяло държавен бюджет.”) За изгорените души на цели фамилии, за мъчениците на ХХ век кой ще разказва?

Например в Берлин, в музея – бивша цитадела на тайната полиция ЩАЗИ, учениците ги развеждат бивши политически затворници от комунизма.

В софийския музей може би вече са предвидени за нагласяване верни бивши членове на комунистическата партия?! Нали е само „музей на тоталитарното изкуство”, а не на комунизма в България? Има резон...

На снимката: Неизвестен автор е оцветил фигурите на Паметника на съветската армия в София като известни герои - Дядо Коледа, Супермен и др. Под фигурите е написано "В крак с времето". (Вести.БГ)